Skip to content

5 Grenlynne DrGrenloch, NJ 08032

Built 1956

Last Sale Price
$207,990
Last Sale Date
Jul 18, 2008

Property Information

Block223
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,276
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
32%
Improvement Value:$89,400
68%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,894+2.9%
2024$4,756+4.7%
2023$4,542+1.5%
2022$4,473-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$207,990
DeedBook 4561, Page 322

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 2034, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1956