Skip to content

7 Grenlynne DrGrenloch, NJ 08032

Built 1956

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Dec 7, 1989

Property Information

Block223
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,952
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
23%
Improvement Value:$143,000
77%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+2.9%
2024$6,683+4.7%
2023$6,382+1.5%
2022$6,285-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 1952, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1956