Skip to content

836 Lexington DrBlackwood, NJ 08012

Built 1962

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block227
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,530
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
26%
Improvement Value:$147,100
74%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335+2.9%
2024$7,129+5.9%
2023$6,729+1.5%
2022$6,627+18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,530DeedBook 6662, Page 326Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$221,000
Sq Ft1,530DeedBook 6527, Page 250Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 3976, Page 256

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 3627, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1962