Skip to content

117 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1962

Last Sale Price
$35,500
Last Sale Date
Dec 23, 1977

Property Information

Block227
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,461
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
26%
Improvement Value:$140,200
74%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976+2.9%
2024$6,780+4.7%
2023$6,475+1.5%
2022$6,377+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 1344, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1962