Skip to content

103 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1962

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block227
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,556
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
21%
Improvement Value:$184,900
79%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,622+2.9%
2024$8,380+4.7%
2023$8,002+1.5%
2022$7,881+26.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,556DeedBook 6141, Page 243Recorded8/15/2019

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 2760, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1962