Skip to content

103 Chatham RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block227
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,568
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
23%
Improvement Value:$165,600
77%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,927+2.9%
2024$7,704+4.7%
2023$7,357+1.5%
2022$7,245+15.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 5217, Page 20Recorded7/31/2014

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4078, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 2170, Page 84

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 1351, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1959