Skip to content

110 Pilgrim CtBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2060

Property Information

Block228
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
91%
Improvement Value:$5,000
9%
Total Assessment$57,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,127-72.9%
2024$7,839+4.9%
2023$7,474+1.6%
2022$7,357-18.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 988, Page 366

Property Sale

Sale
$463,000
Sq Ft1,900DeedBook 7268, Page 48Recorded11/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1959