Skip to content

112 Pilgrim CtBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block228
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,284
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
22%
Improvement Value:$178,700
78%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+2.9%
2024$8,286+4.7%
2023$7,913+1.5%
2022$7,793+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,284DeedBook 7067, Page 116Recorded9/19/2024

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4924, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1959