Skip to content

113 Pilgrim CtBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$104,999
Last Sale Date
Nov 22, 1999

Property Information

Block228
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,564
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
26%
Improvement Value:$148,300
74%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,380+2.9%
2024$7,172+4.7%
2023$6,849+1.5%
2022$6,745+12.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$104,999
DeedBook 3061, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2236, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1959