Skip to content

128 Chatham RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block229
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,564
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
20%
Improvement Value:$186,700
80%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,600+2.9%
2024$8,358+4.7%
2023$7,982+1.5%
2022$7,861+12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 4417, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 2123, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1959