Skip to content

214 Chatham RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 4, 2009

Property Information

Block230
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
21%
Improvement Value:$160,700
79%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516+2.9%
2024$7,305+4.7%
2023$6,976+1.5%
2022$6,870+10.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4714, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2400, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$107,900
DeedBook 1852, Page 35

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 1764, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1959