Skip to content

206 Chatham RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Date
Oct 24, 2069

Property Information

Block230
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,636
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,900
23%
Improvement Value:$156,400
77%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,950+2.9%
2024$6,755+4.7%
2023$6,451+1.5%
2022$6,353+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,636DeedBook 6944, Page 232Recorded12/7/2023

Property Sale

Sale
$158,500
Sq Ft1,636DeedBook 6184, Page 215Recorded10/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1959