Skip to content

805 Yorktown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
May 2, 2007

Property Information

Block231
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,380
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
22%
Improvement Value:$177,600
78%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,449+5.8%
2024$7,985+4.7%
2023$7,625+1.5%
2022$7,509+14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 4382, Page 277

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1640, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1959