Skip to content

816 Canal StBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2000

Property Information

Block235
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,188
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
18%
Improvement Value:$236,200
82%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,653+2.9%
2024$10,354+4.7%
2023$9,887+1.5%
2022$9,737+5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 2663, Page 167

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1538, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1959