Skip to content

906 Preston CtBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block237
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,390
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
22%
Improvement Value:$195,500
78%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,273+2.9%
2024$9,013+16.7%
2023$7,721+1.6%
2022$7,601+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
Sq Ft2,390DeedBook 6689, Page 1Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$257,500
Sq Ft2,390DeedBook 6513, Page 122Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1227, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1959