Skip to content

841 Whitman School RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$61,900
Last Sale Date
Jun 6, 1980

Property Information

Block237
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,431
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
21%
Improvement Value:$185,800
79%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+6.4%
2024$8,143+4.7%
2023$7,776+1.5%
2022$7,658+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$61,900
DeedBook 1406, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1959