Skip to content

909 Preston CtBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 1992

Property Information

Block237
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,762
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
26%
Improvement Value:$159,500
74%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+2.9%
2024$7,715+4.7%
2023$7,367+1.5%
2022$7,256+14.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,555
DeedBook 1560, Page 1040

Property Built

Built

Year Built: 1959