Skip to content

519 Revere DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block251
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,838
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
23%
Improvement Value:$171,000
77%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252+2.9%
2024$8,020+4.7%
2023$7,659+8.8%
2022$7,043+16.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 5111, Page 326Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$25,900
DeedBook 1196, Page 1099

Property Built

Built

Year Built: 1959