Skip to content

902 Coach RdBlackwood, NJ 08012

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block240
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,604
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
22%
Improvement Value:$172,500
78%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+2.9%
2024$7,981+4.7%
2023$7,621+1.5%
2022$7,506+13.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1245, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1963