Skip to content

517 Quincy DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block243
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,564
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
23%
Improvement Value:$168,800
77%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+2.9%
2024$7,902+4.7%
2023$7,546+1.5%
2022$7,431+14.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 4332, Page 287

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4184, Page 111

Property Sale

Sale
$264,900
DeedBook 3981, Page 119

Property Sale

Sale
$21,600
DeedBook 1189, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1959