Skip to content

221 Johnson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Jun 6, 2000

Property Information

Block249
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage1,747
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
19%
Improvement Value:$172,900
81%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+2.9%
2024$7,643+4.7%
2023$7,299+1.5%
2022$7,188+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 3132, Page 248

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2374, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$30,835
DeedBook 1261, Page 90