Skip to content

203 Johnson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block249
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage1,776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
21%
Improvement Value:$147,900
79%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+2.9%
2024$6,697+4.7%
2023$6,396+1.5%
2022$6,299+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 5533, Page 75Recorded9/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1978