Skip to content

225 Johnson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block249
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage1,747
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
21%
Improvement Value:$150,800
79%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,039+2.9%
2024$6,841+4.7%
2023$6,533+1.5%
2022$6,434-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,747DeedBook 5689, Page 234Recorded7/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2058, Page 348

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 1525, Page 1119

Property Built

Built

Year Built: 1978