Skip to content

245 Johnson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 27, 2001

Property Information

Block249
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage2,160
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
18%
Improvement Value:$198,400
82%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,739+3.0%
2024$8,486+4.9%
2023$8,092+1.6%
2022$7,966+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3301, Page 132

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1355, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1978