Skip to content

521 Revere DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block251
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,098
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
22%
Improvement Value:$178,200
78%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+2.9%
2024$8,215+11.8%
2023$7,347+1.5%
2022$7,235+11.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,098DeedBook 6507, Page 210Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 3775, Page 84

Property Sale

SaleMulti
$124,500
DeedBook 2742, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 1969, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 1818, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1959