Skip to content

818 Marlborough StBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block251
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,092
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
24%
Improvement Value:$172,900
76%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,449+2.9%
2024$8,211+4.7%
2023$7,841+1.5%
2022$7,722+7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 5377, Page 278Recorded10/5/2015

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1525, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1959