Skip to content

906 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Date
Aug 27, 2069

Property Information

Block253
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
22%
Improvement Value:$169,800
78%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,079+2.9%
2024$7,851+4.7%
2023$7,498+1.5%
2022$7,384+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5663, Page 253Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$226,800
DeedBook 4821, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1959