Skip to content

721 Jefferson DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block253
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,461
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
22%
Improvement Value:$186,300
78%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,598+3.0%
2024$8,349+4.9%
2023$7,962+1.6%
2022$7,837+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959