Skip to content

720 Mohawk StBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block254
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,482
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
29%
Improvement Value:$138,600
71%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,198+6.7%
2024$6,746+4.9%
2023$6,431+1.6%
2022$6,329+9.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$284,000
Sq Ft1,482DeedBook 6812, Page 76Recorded2/9/2023

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1453, Page 1140

Property Built

Built

Year Built: 1959