Skip to content

907 Plymouth PlBlackwood, NJ 08012

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2014

Property Information

Block254
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,736
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
24%
Improvement Value:$163,400
76%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,681+3.0%
2024$7,458+4.9%
2023$7,110+1.6%
2022$6,999+14.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 1239, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1953