Skip to content

909 Plymouth PlBlackwood, NJ 08012

Built 1963

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block254
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,520
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
25%
Improvement Value:$149,800
75%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+2.9%
2024$7,219+4.7%
2023$6,893+1.5%
2022$6,789+18.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5457, Page 140Recorded4/21/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4379, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1963