Skip to content

724 Mohawk StBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Dec 12, 2011

Property Information

Block254
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,230
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
25%
Improvement Value:$151,600
75%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+2.9%
2024$7,283+4.7%
2023$6,955+1.5%
2022$6,850+16.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 4928, Page 334

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4861, Page 192

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 4138, Page 304

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1342, Page 1064

Property Built

Built

Year Built: 1959