Skip to content

1028 Merrymount NBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Apr 24, 1981

Property Information

Block257
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
23%
Improvement Value:$173,100
77%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+2.9%
2024$8,056+4.7%
2023$7,693+1.5%
2022$7,577+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1427, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1967