Skip to content

1022 Merrymount SBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Oct 31, 1980

Property Information

Block262
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
24%
Improvement Value:$160,800
76%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,584+3.0%
2024$7,364+4.9%
2023$7,021+1.6%
2022$6,911+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 1417, Page 1150

Property Built

Built

Year Built: 1967