Skip to content

1018 Putnam PlBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block264
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,738
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
24%
Improvement Value:$161,300
76%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+2.9%
2024$7,632+4.7%
2023$7,288+1.5%
2022$7,178+6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,490
DeedBook 1256, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1973