Skip to content

711 Arrowhead CtBlackwood, NJ 08012

Built 1981

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block264
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,651
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
23%
Improvement Value:$166,300
77%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,016+2.9%
2024$7,790+4.7%
2023$7,439+1.5%
2022$7,327+12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,651DeedBook 7192, Page 334Recorded6/23/2025

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2043, Page 54

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1799, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1981