Skip to content

709 Arrowhead CtBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$248,750
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block264
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,210
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
23%
Improvement Value:$184,100
77%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,841+2.9%
2024$8,592+4.7%
2023$8,205+1.5%
2022$8,081+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$248,750

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 5692, Page 160Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3651, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1967