Skip to content

275 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 1983

Property Information

Block34
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF, 1SCB
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,144
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
42%
Improvement Value:$86,400
58%
Total Assessment$149,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+2.9%
2024$5,357+4.7%
2023$5,115+1.5%
2022$5,038+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900