Skip to content

333 Delsea DrSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 27, 2007

Property Information

Block35
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2SF MIXED USE
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
25%
Improvement Value:$170,700
75%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+2.9%
2024$8,161+4.7%
2023$7,793+1.5%
2022$7,675-5.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4487, Page 246

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3100, Page 151

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2768, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 1653, Page 237