Skip to content

109 Sewell RdSewell, NJ 08080

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block35
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage920
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,600
21%
Improvement Value:$82,800
79%
Total Assessment$105,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,899+2.9%
2024$3,789+4.7%
2023$3,618+1.5%
2022$3,564-2.7%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$249,900
Sq Ft920DeedBook 7070, Page 171Recorded9/26/2024

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 5565, Page 101Recorded11/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 4698, Page 254

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4033, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 3734, Page 302

Property Sale

SaleMulti
$75,875
DeedBook 2362, Page 100

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1853, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1920