Skip to content

257 Salina RdSewell, NJ 08080

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block36
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class10
Description1SCB & SFD
Dwellings1
ZoningO-1
Sq Footage1,480
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
69%
Improvement Value:$43,100
31%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+2.9%
2024$4,997+4.7%
2023$4,772+1.5%
2022$4,700-4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$30,001

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5614, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4014, Page 249

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1939, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1920