Skip to content

517 Swiftwater CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0517
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class35
DescriptionHAMPTON
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$98,100
71%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,108+2.9%
2024$4,965+4.7%
2023$4,741+1.5%
2022$4,669-1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

Sq Ft1,146DeedBook 5744, Page 67Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$88,500

From:

To:

Sq Ft1,146DeedBook 5708, Page 238Recorded8/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2646, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$80,350
DeedBook 1957, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1989