Skip to content

519 Swiftwater CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0519
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class35
DescriptionHAMPTON
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$93,300
70%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931+2.9%
2024$4,792+4.7%
2023$4,576+1.5%
2022$4,507-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4999, Page 313

Property Sale

SaleMulti
$70,800
DeedBook 2769, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$80,850
DeedBook 1891, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1989