Skip to content

923 Woodstock CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0923
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionCHADBURY
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,072
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$104,400
72%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,341+2.9%
2024$5,191+4.7%
2023$4,957+5.6%
2022$4,693-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,072DeedBook 6845, Page 130Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$154,000
Sq Ft1,072DeedBook 6298, Page 111Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 5486, Page 86Recorded6/21/2016

Property Sale

Sale
$182,750
DeedBook 4429, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 4038, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$68,900
DeedBook 2354, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$78,681
DeedBook 1820, Page 97