Skip to content

1015 Hillsboro CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC1015
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionCHADBURY
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$121,100
75%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+2.9%
2024$5,792+4.7%
2023$5,531+1.5%
2022$5,447-4.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$203,000
Sq Ft1,076DeedBook 6673, Page 133Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4780, Page 327

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 3473, Page 84

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 2514, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1989