Skip to content

1018 Hillsboro CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC1018
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionCHADBURY
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
26%
Improvement Value:$114,900
74%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,730+2.9%
2024$5,569+4.7%
2023$5,318+1.5%
2022$5,237-5.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$197,000
Sq Ft1,076DeedBook 6592, Page 341Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$168,000
Sq Ft1,076DeedBook 6412, Page 223Recorded1/27/2021

Property Sale

Sale
$80,042
DeedBook 2439, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1989