Skip to content

453 Chapel Heights RdSewell, NJ 08080

Built 1941

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block58
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
38%
Improvement Value:$91,400
62%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,445+2.9%
2024$5,292+4.7%
2023$5,053+1.5%
2022$4,977-3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,900

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 5614, Page 273Recorded3/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4083, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1941