Skip to content

178 Pitman Downer RdSewell, NJ 08080

Built 1981

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block79
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,665
Acreage3.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
21%
Improvement Value:$342,400
79%
Total Assessment$431,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,969+2.9%
2024$15,520+4.7%
2023$14,820+1.5%
2022$14,596-2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$566,400
DeedBook 4319, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1412, Page 449