Skip to content

1402 Hawthorne CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC1402
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionBRITTANY II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,374
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$110,700
76%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,389+2.9%
2024$5,238+4.7%
2023$5,002+1.5%
2022$4,926-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500
Sq Ft1,374DeedBook 6419, Page 147Recorded2/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$178,750
DeedBook 4582, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 4124, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3068, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 2985, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$93,500
DeedBook 1821, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1988