Skip to content

1806 Hawthorne CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block85.15
Lot12
QualifierC1806
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class37
DescriptionBRITTANY II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,374
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$117,300
77%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,634+2.9%
2024$5,475+4.7%
2023$5,228+1.5%
2022$5,149+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 5615, Page 221Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$74,100

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 5551, Page 292Recorded10/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 3421, Page 164

Property Sale

SaleMulti
$96,900
DeedBook 1997, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1989